Skip to content Skip to footer

2D Animasyon Reklam Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

2D animasyon teknikleriyle hazırlanan reklam türüne 2D animasyon reklam adı verilir. Bu reklamlarla verdiğiniz hizmeti ya da sattığınız ürünü tanıyabilirsiniz. Kişisel ya da kurumsal marka olmanız hiç fark etmez. Reklam içeriği tamamen sizin talebinize göre şekillendirilir. Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri çeşitli içerik üretmek moda oldu. 2D animasyon reklam da son zamanlarda popüler olan içerik türlerinden biri. Pazarlama videolarından tutun da eğitim videolarına kadar pek çok alanda 2D animasyon reklam görmeniz mümkündür.


Reklamlar ilgi çektiği sürece amacına ulaşır. 2D ile yapılan reklamların da özellikle görsel anlamda hedef kitleyi etkilediği söylenebilir. 2D animasyon reklam sesli bir şekilde hazırlanıyorsa daha etkili olacaktır. Peki neden 2D animasyon tercih edilir? Bu sorunun cevabı aslında şöyle; genişlik ve yüksekliğe sahip olan bu çizimler bir amaca hizmet eder. Hikayesi tamamen markanın anlatmak istediğine yönelik olarak hazırlanır. 2D animasyon reklam etkileyici olsun diyorsanız işi kesinlikle amatör birine yaptırmamalısınız. Animasyon hazırlanırken olay örgüsü çok önemlidir. Ortada bir senaryo yoksa animasyonun düzensiz olma ihtimali yüksektir. Yapılan bu reklamdan yüksek aksiyon almak için mutlaka bir hikâye üzerine kurgu yapılmalıdır. Çok önemli bir nokta olan renk ve ışıklandırmayı da atlamayalım. Reklamı stratejik olarak kurgulamak için uzman bir kişinin çalışmayı yapması gerekir.

2D Animasyon Reklam Hazırlarken Şunlara Dikkat Edilmelidir


Sıradan bir video hazırlamakla 2D animasyon reklam tasarlamak çok farklıdır. Reklam işte ne farkı var demeyin! Çizimler cansız olsa da onları sanki yanı başımızda gibi hissettiren bazı teknikler vardır. İşte 2D animasyon reklam hazırlarken bu teknikler kullanıldığında daha etkili sonuç alınır. O zaman bu ipuçlarını bir güzel maddeleyelim


• Çizdiğiniz karaktere biraz hacim vermeye ne dersiniz? 2D animasyon için kullandığınız programda özellikleri biraz kurcalayın ki karakterinizin hareketleri daha gerçekçi olsun.


• Reklamı izlerken sondaki mesajı tahmin etmek orada kalma isteğini artırır. 2D animasyon reklam hazırlarken izleyicinin izlemesi için neler olup biteceğini tahmin etmesini sağlayın.


• Karakterler kafa karıştırıcı değil şeffaf olsun.


• Hareketler de çok önemli tabi ki. Birbirinden kopuk ilerleyen sahneleri kimse sevmez. Bağlantıları iyi yapın ki geçişler göz yormasın.


• Gerçekçi hareketler için hareketin başına ve sonuna daha çok kare yerleştirin. Ortasında daha az kare olsun.


• Karakterinizin ana hareketini vurgulamak istiyorsanız ikinci hareketler kullanmayı ihmal etmeyin.


• Sahneleri aynı zaman aralığında ayarlamayın. Hızlandırma ve yavaşlandırma seçeneklerini sahnelere öyle bir yerleştirin ki 2D animasyon reklam kusursuz bir etki oluştursun.


• İki boyutlu çizimde ağırlık ve hacim yok gibi gözükebilir. Bu güçsüz bir animasyon oluşturmanıza sebep olur. Hacimli çizerek iki boyutlu animasyonunuza ağırlık ve hacim kazandırın.


• Karakterinizin bir anlam ifade ettiğinden emin olun ki izleyenler reklamda vermek istediğiniz mesajı anlayabilsin.


2D Reklam Animasyon Hangi Alanlarda Kullanılır?


2D reklam animasyon kullanılan alanlar çok fazladır. Her sektör için 2D animasyon reklam tasarlanabilir. Şimdi sosyal medyanın gücü de malum olduğu için bu tarz gerçekçi ve eğlenceli tasarımların daha çok izlendiği söylenebilir. Akılda kalıcı tanıtım animasyonu isteyenler 2D tekniğiyle hazırlanmış animasyonları tercih edebilir. İş dünyasında da 2D animasyon reklamın yeri büyüktür. Gün geçtikçe markaların bilinirliğini artırmak için ürettiği içeriklerin çeşitliliği de artıyor. 2D animasyon reklam hazırlamak maharet istediğinden uzman kişi veya kişilerle çalışılmalıdır. 2D animasyonun çok kullanıldığı alanlardan biri de sağlık sektörüdür. Verdiği hizmeti anlatan ve markalaşma yolunda yeni adımlar atan bir firmaysanız 2D animasyon reklam yaptırabilirsiniz. Böylece verdiğiniz hizmeti daha verimli şekilde anlatırsınız.


2D tanıtım animasyonu verilmek istenen mesajı çok daha kısa sürede hedef kitleye ulaştırabilir. Önemli olan 2D animasyon hazırlamadan önce senaryonun iyi yazılmasıdır. Kullanılacak olan renkler, karakterler ve animasyondaki yardımcı ögelerin net bir şekilde belirlenmesi gerekir. Aksi halde çizimler yaparken bir kurgu olmadığı için anlamsız bir 2D animasyon reklam tasarımı ortaya çıkabilir. Potansiyel müşterilerinizi hangi tür içeriklerin etkilediğine dair bir araştırma yapabilirsiniz. Böylece 2D animasyon reklam tasarımı yapmadan önce fikir sahibi olursunuz. Satılan ürünün faydası, verilen hizmetin anlatımı akıllardaki tüm soru işaretini giderecek şekilde reklama yansıtılmalıdır.