Skip to content Skip to footer

Animasyon Nedir?

animasyon nedir

 Animasyonlar; birkaç resim ya da fotoğraf gibi hareketsiz objelerin bir araya getirilmesi ile ve hızlı bir şekilde gösterilmesi ile elde edilmekte olan hareketli bir döngü kurgusudur. Animasyonlar el ile ya da dijital platformlar üzerinde bir araya getirilmekte olan hareketsiz objelerin hareketli bir bütün oluşturması olarak ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bir tür film formatı şeklinde karşımıza çıkan animasyonlar; 2D ya da 3D animasyonlar gibi bölümlere ayrılabilmektedir. İçinde bulunduğumuz teknoloji ve dijital çağ içerisinde animasyonlar bilgisayar üzerinde çeşitli programların kullanılması ile gerçekleştirilmektedir. Programlar yoluyla gerçekleştirilen animasyonlara 2D ya da 3D animasyonlar denmektedir.

Animasyonun Sosyal Medyadaki Yeri Nedir?

Birçok firma ve işletme, animasyon hizmetleri alarak kullanıcılardan daha olumlu geri dönüş potansiyelini artırmayı hedeflemektedir. Animasyon hizmetleri kişisel kullanımınıza uygun olabileceği gibi kariyer gelişimi içerisinde de kullanılabilecek hizmetlerdir. Bu nedenle kişisel bünyelerden firma kullanımlarına kadar birçok alanda pratik olarak tercih edilmekte olan teknoloji ürünleridir.

Gelişen ve sürekli değişmekte olan teknoloji ile birlikte animasyonlar da elbette oldukça önemli bir yer kazanmaya başlamıştır. Günümüzde artık birçok sosyal medya kullanıcısı profillerinde paylaşacakları gönderiler için animasyon gönderileri oluşturmaktan; logo animasyonlarına kadar birçok alanda hizmet almayı talep etmektedir. Sosyal medya, günümüzde kişilerin yalnızca eğlenmek için değil gelir kapısı haline de getirdiği bir sistem ve platform olarak kullanılmaktadır. Durumlar böyle olduğunda ise kişilerin ilgisini çekecek ve kullanıcı potansiyelini arttıracak paylaşımlara ve bilgilendirmeleri ihtiyaç duyulmaktadır. Animasyonlar ise sosyal medyada kişilerin potansiyel bir kitleye ulaşmasını sağlamaya yönelik olduğu gibi, aynı zamanda mevcut kitlenin ve kalıcılığını sağlamak için kullanılmakta olan görselleştirme ve bilgilendirme aracılarıdır.

Sosyal medya üzerinde animasyonlar ile video paylaşımı gerçekleştirerek kullanıcıların potansiyel geri dönüşlerini artırabilirsiniz. Çünkü birçok kişi özellikle hayatının ve günlük yaşantısının birkaç dakika kadarlık zamanını ayırdığında sosyal medyada bu vakti okuyarak harcamak istememektedir. Hal böyle olduğunda izlemek elbette okumaktan daha kolay bir hale gelmektedir. Bu nedenle elektronikten kitap tanıtımlarına; ifluencerlıktan ticari firmalara kadar artık birçok kişi ve işletme; animasyon hizmetlerini aktif olarak kullanmayı tercih etmektedir.

Animasyonun Sosyal Medyadaki Yeri Nedir?

Animasyonlar hareketsiz objelerin üzerlerinde hareket kurgusu gerçekleştirilerek onları bir nevi canlandırma sanatı olarak görülebilmektedir. Teknolojinin ve dijital pazarlamanın da oldukça yaygınlaştığı günümüzde pazarlama faaliyetleri arasında oldukça hızlı bir yükseliş gerçekleştirerek müşteri potansiyelini artırmayı başarmış hizmetlerdendir. Kişiler zaten günlük hayatlarında oldukça fazla durum için okuma ve yazma eylemi gerçekleştirmektedirler. Bu nedenle internette vakit geçiren kişiler etkin bir eğlence ve sosyal medya deneyimi için artık videoları ve animasyonları tercih etmektedirler. Çünkü izlemek zihinde daha pratik bir şekilde gerçekleştirildiği ve algı kapasitesi daha geniş olduğu için oldukça kolay bir süreçtir. Bu nedenle Instagram, Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya platformları üzerinde yaygın bir tercih edilme deneyimi sunmaktadır.