Skip to content Skip to footer

Dijital Reklamlarda 2D Animasyon Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Başarılı 2D Animasyon Hazırlamak İçin Neler Yapılmalıdır?

2D animasyon hazırlayabileceğiniz pek çok uygulama var. Peki uygulamalar yeterli mi diye soracak olursanız buna cevabımız hayır olur. 2D animasyon tamamen süreç işidir. Yeteneğiniz 2D animasyon hazırlarken çok önemli olsa da etkileyici bir iş ortaya koymanız için yeterli değildir. Reklam ajansı sahibiyseniz ve tanıtım filmi hazırlarken 2D animasyon kullanıyorsanız kesinlikle bilmeniz gerekenler var! 7 Madde de başarılı 2D Animasyon hazırlamanın sırlarını veriyoruz.

 1. Animasyonu hazırlamadan önce hikayenizin olması gerekir. Animasyonu ne üzerine kurgulayacağınızı bilmezseniz çalışmanız havada kalacaktır.
 2. 2D animasyon için elinizde bir senaryo olması da gerekir. Öyle bir çalışma yapmalısınız ki tasarladığınız animasyon karakterler, diyalog, olay örgüsü olarak bir bütün gözükmelidir.
 3. Karakter tasarımına geçmeden önce kesinlikle bir şema çizin ki karşınızda sahneleri tam olarak hesap edebileceğiniz bir şema olsun.
 4. 2D animasyon hazırlarken karakterler çok önemlidir. Ana karakterler ve yan karakterler rollerine göre çizilmelidir. Detaylar karakterin daha da anlamlı olmasını sağlayacağı için çizimin özenle yapılması gerekir.
 5. Animasyon hareketli bir paylaşım olduğu için kullanılan efektler, renkler ve arka plan çok önemlidir. 2D animasyon tanıtım filmi hazırlarken öncelikle bunun içeriğine karar verilmelidir. Hangi sektörle çalıştığınız, markanın kişisel ya da kurumsal olması gibi pek çok nitelik içeriği etkileyecektir.
 6. Animasyon yazılımları kullanarak oluşturduğunuz animasyonlar sizin profesyonellik anlayışınıza göre değişir. Bu sebeple sektörün en iyilerine daima hakim olmalısınız. Animasyon üretirken rakipler neler yapmış diye incelemek, ilham almak daha iyi çalışmalar ortaya koymanızı sağlar.
 7. Animasyonunuzun izleyiciyi harekete geçirmesi için duygularına da hitap etmesi gerek. Ekleyeceğiniz ses efektleri ya da müzikle animasyonun etkileyiciliğini artırabilirsiniz.
 8. 2D animasyon tanıtım filmi hazırlarken bu aşamalara dikkat etmelisiniz. Tabi çalışmayı sunduktan sonra gelecek olan revizelere de hazırlıklı olun. Animasyonu paylaşmadan önce önizleme yaparak eksikleri tespit edin ve hemen düzeltin.

2D Animasyon Tanıtım Filmi Nasıl Olmalıdır?

Tanıtım filmleri özellikle sosyal medya aracılığıyla sık sık karşımıza çıkan film türlerindendir. Reklam amaçlı kullanıldıkları için etkileyici olmaları gerekir. Tanıtım filmlerinin amacı marka bilinirliğini artırmak ve izleyicilerin ilgisini çekerek harekete geçmelerini sağlamaktır. Bir mesajı izleyiciye iletmenin en önemli yolu onu kurgulayarak sunmaktır. Bir ürünü ya da hizmeti pazarlarken hikayeleştirme tekniği ile tanıtım filmi hazırlamak geri dönüş oranını artırır. 2D animasyonlar son yıllarda tanıtım yapmak için hazırlanan videolarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Başarılı tanıtım filmlerinde kullanılan 2D animasyon tekniğini pek çok marka kullanmaktadır. 2D animasyon hazırlamak ciddi bütçeler gerektirmez. Profesyonel bir reklam ajansı ile çalıştığınız taktirde  ortaya çıkan çalışma markayı mutlu etmeye yetecektir. 2D animasyon hazırlarken basit çizim teknikleri kullanılsa da dijital ortamda bu çizim profesyonel bir projeye dönülebilir. Buradaki önemli nokta animasyon hazırlama aşamasında çeşitli yazılım ve araçlar kullanmaktır.

2D Animasyon Kullanarak Tanıtım Filmi Hazırlamak Zor Mu?

Başlangıç seviyesindeyseniz 2D animasyon yaparken kullanılan teknikleri öğrenmek için çaba sarfetmelisiniz. Basit tanıtım filmlerinden ziyade artık kreatif tanıtım filmleri daha çok dikkat çekiyor. Teknoloji dört nala koşarken yetişmek zor olsa da yeteneğinizi geliştirebileceğiniz pek çok imkan var. 2D animasyon hazırlama süreci elbette büyük bir çaba gerektiriyor. Online eğitimler, kurslar sayesinde 2D animasyon hazırlarken pratik teknikler öğrenmeniz mümkündür. Örneğin ilk işinizi aldınız ve bir marka sizden tanıtım filmi istiyor diyelim nasıl bir yol izlersiniz önce planlayın.

 • Temel animasyon ilkelerine hâkim olmalısınız. Animasyonun akışı zihinde öyle bir etki bırakmalı ki mesaj izleyiciye net bir şekilde ulaşsın.
 • 2D animasyon hazırlamak için çizim yeteneğinizin üst seviyede olması gerekir. Karmaşık bir tasarımla kimse ilgilenmez. Çizgileriniz muntazamsa ve karakterleri, nesneleri anlaşılır çizebiliyorsanız 2D animasyon hazırlamaya başlayabilirsiniz.
 • Reklam ajansı bünyesinde çalıştırdığı iyi bir 2D Animasyon tasarımcısı sayesinde çeşitli markalarla iş birliği yapma fırsatı yakalar. Ortaya çıkan tanıtım filmi ne kadar çok kişiye ulaşırsa o kadar çok etkileşim alınır. Bir iş de başarılı olduğunu kanıtlayan kişi veya şirket sürekli olarak iş teklifi alacaktır.
 • 2D animasyon ile tanıtım filmi hazırlamak sabır gerektirir. Her sahneyi çizmek zaman alacağı için müşterilere sunulan zaman aralığı ve fiyat teklifi çalışmanın zorluğuna göre olmalıdır.