Skip to content Skip to footer

Reklam Senaryosu Hazırlamak İçin İpuçları

Reklam filmi hazırlarken izlenen çeşitli aşamalar bulunur. Tanıtım filmi hazırlanırken en önemli aşamalardan biri senaryodur. Belli bir kampanya süresince izleyicilerle paylaşılan filmler olabileceği gibi aynı zamanda daha uzun soluklu tanıtımları hedefleyen reklamlar da hazırlanabilir. Yayınlanan kanallara göre farklı yollar izlenilse de temel hedefler ortaktır.

Reklam sektöründe hizmet veren ajanslarla birlikte çalışarak firmalar tanınırlıklarını en iyi şekilde artırabilir. Reklamın iyi olması demek, senaryonun iyi olduğu anlamına gelir. Senaryonun başarısız olması, hedeflere ulaşma konusunda olumsuz sonuçlar verir. Reklam senaryosu hazırlarken dikkate alınacak bazı ipuçları bulunur.

 

Hedef Kitle Analizi

Reklam senaryoları, reklam filmleri için oldukça önemli unsurlardır. Uzman kişiler tarafından hazırlanan senaryoların doğru kişilere ulaşması da bir o kadar önemlidir.

Marka ya da ürün tanıtımını hazırlayan reklamlarda senaryo hazırlıklarına başlamadan önce müşteri ile iletişim sağlanmalıdır. Sipariş üzerine ajanslara, firma hakkında bilgi aktarılması gerekir. Hitap edilecek kitlenin belirlenmesi, senaryonun nasıl ilerlemesi gerektiğine de yol gösterir.

 

Reklamı kimlerin izleyeceği ya da izlemesi gerektiğine karar verilerek hedef kitle belirlenebilir. Hedef kitle analizleri yapılırken; yaş, cinsiyet, kültürel yapı, eğitim seviyesi, ilgi alanları ve psikografi oldukça önemlidir. Hedef kitlenin yaş ortalamasına bakılarak hitap için kullanılan kelimeler değişkenlik gösterir.

Orta yaş veya daha yaşlı kesime seslenen bir reklam hedefleniyorsa senaryo hazırlıkları bu şekilde yapılır. Hedef kitlenin yanlış analiz edilmesi durumunda hazırlanan senaryo ve reklam filminin etkisi olumlu bir şekilde sonuç vermeyebilir.

 

Ürün veya Hizmet Tanıtımı

Reklamların temel hedefleri; marka, ürün veya hizmet tanıtımıdır. Senaryo hazırlıkları sırasında ana konu belirlenir ve onun üzerinden ilerlenir. Ürün veya hizmeti en iyi şekilde tanıtmayı amaçlayan senaryo sayesinde hedef kitleye doğru bir şekilde ulaşılabilir. Günümüzde reklamların gücü artmış olsa da doğru reklam filmleri hazırlamak düşünüldüğü kadar kolay değildir.

 

Filmlerin yayınlanması için birçok farklı kanal bulunur. Her biri farklı kullanıcı potansiyeline sahip olduğu için senaryolar hazırlanırken her detay değerlendirilmek zorundadır. Rakiplerinizden önde olmak için senaryolarda yaratıcılık oldukça önemlidir.

Markayı temsil edecek ürün veya hizmet tanıtımı, sektörde adınızı en iyi şekilde duyurmaya yardımcı olabilir. Tanıtım için animasyon reklam gibi farklı yöntemler tercih edilebilir.

 

Hikaye

Senaryonun hikayesi izleyicinin ilgisini üzerine çekmelidir. Her ne kadar yazılı ya da görsel içeriklere kıyasla video filmler daha ilgi çekici olsa da kullanıcılar, gün içinde belki de yüzlerce farklı içerik ile karşı karşıya gelir.

Durup size ait olan reklam filmini izlemesi için ilgi çeken bir hikayeye sahip olunması gerekir. İlgi çekici detaylara ilerleyen sürelerde değil, başlangıçta yer vermek önemlidir. Yaratıcı bir reklam senaryosu için ilgi çekici bir başlangıç gerekir. İzleyicinin ilgisini çektikten sonra amaçlanan mesaj kesintisiz bir şekilde aktarılabilir.

 

Akılda Kalıcılık

Akılda kalıcı bir senaryo hazırlamak için kısa ve öz olmak ana hedeflerden biri olabilir. Senaryoda yer verilecek kelime sayısını olabildiğince azaltmak oldukça faydalı olur. Verilmek istenilen mesajı en kısa şekilde izleyiciye aktarmak firmaların amaçlarına ulaşmasını sağlar. Akılda kalıcı reklamlar göz önüne alındığı zaman oldukça temel ve basit cümlelerden oluştuğu fark edilebilir.

Tanıtım videosu hazırlarken senaryoyu yazarken günlük dilden çok uzak ve karmaşık terimlerden uzak durulması gerekir. Maliyet açısından da ekonomik bir sonuç alınması için 30 ile 60 saniyelik senaryolar idealdir.

 

Dikkat Çeken Çağrılar

Reklam filmi hazırlıklarında senaryo aşamasına gelindiği zaman dikkat çeken çağrılar için call-to-action eklemeleri yapılmalıdır. Hedef kitleye hitap ederken dikkat çeken cümleler ya da kelimeler ile ne yapılması gerektiği vurgulanabilir.

Büyük markaların reklamlarına bakıldığında, call-to-action cümleleri ile sık bir şekilde karşılaşılır. Bir ürün için hazırlanan reklamın asıl amacı; ürünün satın alınmasını sağlamaktır. İzleyici bu yönde harekete geçirecek cümleler ile hedefe ulaşılabilir.

 

Reklamın başında ya da sonunda hedef kitleyi harekete geçirecek mesajlar en iyi şekilde aktarılmalıdır. Ürün tanıtım videosu senaryosu hazırlarken dikkat edilmesi gereken konulardan biri reklamın nerede yayınlanacağıdır. Örneğin; internet üzerinde paylaşılacak bir reklam için satışın yapıldığı web sitesini ziyaret etmeleri gerektiği izleyiciye söylenmelidir. Çağrıda bulunmak yerine ricada bulunan cümleler ile hedefe ulaşmak çok daha kolay hale gelir.