Skip to content Skip to footer

Whiteboard Animasyon Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Whiteboard Animasyon Nedir

Her ne kadar çoğumuz animasyonu; Oyuncak Hikayesi ve Kayıp Balık Nemo gibi filmlerle ilişkilendirsek de bu kavramın sinemadan çok daha fazlası olduğunu söylemek doğru olacaktır. Sinema başta olmak üzere hareketli grafik, cut out ve whiteboard gibi tekniklerle de kullanılan animasyonlar güçlü anlatım biçimleri oluşturmak için tercih edilir. Bunlar arasında özellikle whiteboard yani beyaz tahta animasyonları en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmakla birlikte fikirlerin ve ifadelerin basit bir şekilde anlatılması amacıyla kullanılır.  Bunun haricinde satış ve pazarlama iletişimi amacıyla da tercih edilen whiteboard animasyonlar; eğlenceli ve dinamik görüntü akışları tasarlamak için en ideal yöntemler arasında yer alırlar.

Whiteboard Animasyon Hangi Alanlarda Kullanılır?

Yeni video tasarım trendi olan whiteboard animasyon, yukarıda da anlattığımız üzere çok amaçlı kullanım seçenekleri sunan bir format olarak öne çıkar. Kurgulanması ve tasarımı oldukça pratik olduğundan yaygın olarak kullanılan whiteboard animasyonlar genel olarak bir iş fikrinin anlatılması amacıyla tercih edilir. Bunun haricinde beyaz tahta animasyonları işletmelerin dijital pazarlama faaliyetlerinin bir parçası olarak da kullanılır. Sosyal medya gönderileri, içerik pazarlama faaliyetleri ve çeşitli reklam mecraları da dahil olmak üzere beyaz tahta animasyonları farklı ihtiyaçlara yönelik kurgular için tasarlanabilir. Aynı şekilde bu animasyon formatları, çeşitli sunumlaştırma projelerinde de sıklıkla kullanılır.

 

Whiteboard Animasyonları Neden Tercih Edilmeli?

Ön prodüksiyon sürecinde müşterilerin talepleri doğrultusunda bir değerlendirme gerçekleştirilerek ön hazırlık yapılır. Bu aşamada senaryo yazımı, storyboard oluşturma, karakter tasarımı, renk paletlerinin belirlenmesi, ses kayıtları gibi birçok işlem bu aşamada gerçekleştirilmektedir. Müşterinin onay vermesi ile birlikte prodüksiyon süreci başlar.

Başarılı Whiteboard Kullanım Örnekleri

Markalar için dijital medya kullanımının yükselmesi, whiteboard gibi yenilikçi yaratıcı kurgulara olan ilgiyi de arttırdı. Durum böyle olunca yeni girişimler, dünya çapında tutundurma hedefleyen şirketler ve teknoloji devleri de whiteboard gibi iletişim biçimlerimden yararlanmaya başladı. whiteboard animasyonları başarılı şekilde kullanan markalar ise şu şekilde:

Oracle Depo Yönetim Sistemi Tanıtımı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan Oracle, karmaşık ve yenilikçi teknolojileri tanıtmak için beyaz tahta animasyonlarını kullanıyor. En başarılı kullanım örneklerinden olan depo yönetim sistemi tanıtımında Oracle, oldukça teknik bir yapıya sahip olan sistemin nasıl çalıştığını oldukça anlaşılır dinamik tasarımla görselleştirerek anlatıyor.

Oracle Warehouse Management Cloud: Succeeding in the New Fulfillment Economy

Planswell Finansal Servis Tanıtım Animasyonu

Planswell, finansal hizmetlerin dijitalleştirilmesini hedefleyen yeni nesil bir girişim. Detaylı bir iş modeli üzerine kurulan Planswell, beyaz tahta animasyonlarını sadece müşteri ilişkilerini geliştirmek için değil, aynı zamanda yatırımcı ilişkilerini geliştirmek için de tercih ediyor. Etkili bir görsel kurgu ile Planswell’in animasyonu tüm iş modelini herkesin anlayabileceği bir dilden anlatıyor.

Financial Planning Concept Video, Incomplete Rough Copy W/Sample Audio.

 
iCreate Web Tasarım Whiteboard Filmi

Whiteboard video kullanımında bir diğer başarılı örnek de iCreate’ten geliyor. Online web tasarım hizmeti sunan iCreate, tüm çalışma metodolojisini, hizmet türlerini ve kullanım avantajlarını whiteboard ile anlatıyor. Bu sayede işletmenin en önemli avantajlarından olan sürükle bırak web tasarım imkanı, müşterilere en sade şekilde anlatılmış oluyor. Bunun haricinde kullanıcıların iCreate portalını nasıl kullanacaklarına dair eğitim videoları da whiteboard olarak tasarlanmış.

iCreate Website Builder